Uderzenie łokciem to jedna z najbardziej skutecznych i niebezpiecznych ( dla otrzymującego cios ) technika. „Łokieć” determinowany jest przez dystans.
Tego rozwiązania używamy w dystansie krótkim. Na poziomie Praktyk 1 uczysz się jakich narzędzi używać adekwatnie do rodzaju dystansu.
Krav maga uderzenie łokciem a dystans
Jeżeli używasz tej techniki w samoobronie to prawdopodobnie z jakiegoś powodu nie wykorzystałeś innych narzędzi w dystansach poprzedzających. Jeżeli używasz łokci w walce pracując ofensywnie to z dużym prawdopodobieństwem Twój oponent nie zdołał Cię zatrzymać wcześniej. Uczę siedmiu podstawowych sekwencji uderzenia łokciem. Jest to umiejętność testowana na poziomie Praktyk 1. Sekwencje te są podstawą do zadawania tych specyficznych uderzeń dookoła siebie.
Dewastujące uderzenie łokciem
Prawidłowo wykonane uderzenie łokciem jest szybkie i dewastujące. Bardzo często dla oponenta jest ono zaskoczeniem – w dużej mierze ze względu na niewielki dystans.
Krav Maga uderzenie łokciem – podstawowe sekwencje
Sekwencja nr 1 to uderzenia łokciami poziomo w przód gdzie celem jest głowa potencjalnego agresora. Numer 2 to uderzenia poziomo w bok w lewą i w prawą stronę. Sekwencja nr 3 to uderzenia w poziomie wykonywane w tył. Kolejny numer 4 to uderzenie pionowe z dołu do góry mające na celu trafienie przeciwnika od dołu w żuchwę. Następny numer 5 to uderzenie pionowe z góry w dół. Numer 6 to uderzenie w tył w okolice splotu słonecznego. Sekwencja nr 7 to pionowe uderzenie z dołu do góry w tył. Musisz opanować wyprowadzanie wszystkich sekwencji z postawy biernej, przygotowania, gotowości i walki.
Krav Maga uderzenie łokciem w poziomie
Kluczową rolę w szybkości i mocy uderzenia oprócz dystansu odgrywa praca ciała. Jeżeli masz opanowane wyprowadzanie ciosów prostych i okrężnych z postawy gotowości, to raczej nie powinno być trudności z technicznym uderzaniem łokciem.
W sekwencji pierwszej tj. poziomym uderzaniu w przód nogi, biodra i tułów pracują dokładnie tak samo. W sekwencji drugiej zazwyczaj musisz nieco skrócić dystans do celu w bok, dlatego ciało napędza stopa stojąca dalej od niego. Sekwencja trzecia wymaga oderwania pięty i skrętu stopy na zewnątrz – tj. jeżeli uderzasz prawą ręką poziomo w tył odrywasz piętę lewej stopy i skręcasz ją na zewnątrz co powoduje, że Twoje lewe kolano wskaże Twoje praw kolano, to właśnie poprawi skręt bioder i zwiększy zasięg uderzenia.
Krav Maga uderzenie łokciem w pionie
W pierwszej sekwencji w pionie tj. czwartej sekwencji ogólnie- stopy pracują tak jak w pierwszej sekwencji poziomej. Musisz jednak po przez głębsze ugięcie kolan zejść nieco niżej inicjując uderzenie z dołu do góry. Uderzenie w sekwencji piątej polega na mocniejszym zejściu w dół i obniżeniu środka ciężkości w momencie prowadzenia łokcia z góry w dół. Ogólny obraz ciała wygląda jakbyś chciał uklęknąć na jedno kolano kierując je do środka. W sekwencji szóstej i siódmej ciało pracuje jak w sekwencji trzeciej z tym że dodajemy pochylenie w przód co ma wpływ na dynamikę ruchu.
Krav Maga uderzenie łokciem – podstawowe błędy
Podstawowymi błędami podczas nauki tej techniki są:
- Brak pracy stóp, nóg, bioder i tułowia. Uderzający wykorzystuje tylko ruch ramion.
- Złe ustawienie gardy podczas uderzania. Uderzający odsłania głowę podczas wykonywania techniki przez opuszczenie ręki
niewykonującej uderzenia i/ lub nie wraca do gardy ręką wykonującą uderzenie. Dotyczy to także braku odpowiedniego przywodzenia łokci do żeber po wykonanym uderzeniu. - Brak obserwacji celu w który chce uderzyć, szczególnie dotyczy to uderzeń w bok i do tyłu. Uderzenie następuje automatycznie bez wcześniejszego sprawdzenia położenia celu.
- Zła ocena dystansu.
- Zły sposób oddychania.
- Uderzanie w cel a nie „przez cel”.
Self Defence Krav Maga Instructor (basic) – IKMF 21.08.2005 r. Diploma No. 005015
Close Protection Instructor – IKMF 17.06.2007 r. Diploma No. 000285
G-5 Pierwsza Szkoła Krav Maga w Kielcach
© 2019 Wojciech Poniewierski | Kopiowanie zabronione