Właściwie na początku każdego roku szkoleniowego w grupie osób rozpoczynających naukę Krav Maga pojawia się pytanie o to, gdzie w Internecie znaleźć filmy instruktażowe. W którymś artykule, wspominałem o wykorzystaniu takich materiałów. Ten wpis poświęcę wyłącznie temu zagadnieniu.
Filmy Krav Maga dla Instruktora
Kończąc kurs instruktorski w roku 2005 w pakiecie z „instrukcją” dostałem płytę CD z nagranym filmem. Wtedy otrzymana jakość nie robiła na mnie wrażenia, natomiast w dzisiejszych czasach poddana by była bezlitosnej krytyce. Wiele osób zwraca dzisiaj uwagę tylko na formę nie na treść. Materiał z płyty obejrzałem setki razy. Zdawałem sobie sprawę z kiepskiej jakości, ale przede wszystkim interesowała mnie część merytoryczna. Inwestowałem czas w merytorykę a nie doznania estetyczne. Inwestycja się opłacała i opłaca w dalszym ciągu, procentując sprawnością, pojęciem mechanizmów technik i adekwatnością ich zastosowań. Kiepska jakość nagrania przekazała treść, która jest aktualna od kilkunastu lat.
Dlaczego filmy Krav Maga
Kluczowym punktem jest moment w którym dostałem ten materiał video. Nie dostałem go gdy rozpoczynałem naukę Krav Maga. Dostałem go po czterech latach treningu, gdy wydawało mi się, że opanowałem większość technik (podkreślam zwrot – wydawało mi się). Pierwsze cztery lata nauki Krav Maga to treningi i wyjazdy na seminaria i obozy organizowane przez Instytut Krav Maga Polska – łódzki ośrodek dzięki któremu Krav Maga zaczęła być znana w Polsce. Pamiętam jak trudno mi było zapamiętać poszczególne sekwencje pokazywane przez instruktorów. Dziwiłem się jaką nieznaną umiejętność posiedli odtwarzając techniki, które widzieli raz lub kilka razy.
Filmy Krav Maga których nie było
Nie było dostępnych materiałów video. Pozostały notatki, rysunki, schematy oraz wyobraźnia i wizualizacja. Rozwój tej ostatniej trwa nadal, a okazał się kluczowy dla szybszego przyswajania materiału szkoleniowego oraz jako narzędzie stosowane podczas codziennego treningu.
Zanim obejrzysz filmy Krav Maga
Piszę o tym, by zwrócić uwagę na kolejność w jakiej osoba rozpoczynająca naukę powinna używać narzędzi pomocnych w opanowaniu materiału. Oszczędzając Twój
i mój czas opiszę to w kilku punktach:
- Zrozum technikę. Przede wszystkim to co jest problemem lub problemami oraz realne rozwiązanie.
- Znaj punkty kluczowe. Są to punkty, które świadczą o poprawnym wykonaniu techniki.
- Musisz odnaleźć się w czasie i przestrzeni. Oznacza to poprawny ruch „przez” punkty kluczowe i wykonywany w odpowiednim czasie (timing).
- Zacznij wyobrażać sobie technikę. W pierwszej kolejności ogólny obraz, następnie detale. (zastanów się nad słowem wyobrażać – wy obrażać – wyłania się obraz)
- Pracuj z wyobraźnią. Jeżeli wyłania się obraz techniki, to następuje wizualizacja. Na początku możesz to robić z zamkniętymi oczami. Gdy nabierzesz wprawy możesz robić z otwartymi.
Dobre czy złe filmy Krav Maga
Podsumowując: nie rekomenduję używania materiałów szkoleniowych video przed wcześniejszym zrozumieniem o co chodzi w poszczególnej technice. Najpierw ćwicz poprawnie i zrozum mechanizm, potem korzystaj z innych pomocy.
Wtedy:
- Ocenisz czy materiał video jest rzetelny.
- Zwrócisz uwagę na punkty kluczowe.
- Będziesz umiał odwzorować je podczas praktyki.
Filmy Krav Maga, wizualizacja i „walka z cieniem”
Na koniec jeszcze jedna myśl, którą powtarzam przed tak zwaną „walką z cieniem”. Dzięki nauce wizualizacji to ćwiczenie jest potężnym narzędziem treningowym. Świadomie wykonywany ruch jest celowy, ma sens i pozytywny wpływ na układ neurologiczny, przyspieszając progres treningowy.
Czasami spotykam się z filmami przedstawiającymi to ćwiczenie i gdyby nie podpis, byłbym skłonny pomyśleć, że jest to grupa osób zaatakowanych przez pszczoły lub inne owady. Uderzająca i kopiąca na oślep w desperacji walcząc o życie. Tym ludziom podczas treningu brakuje umiejętności wizualizacji realnego zagrożenia.
Self Defence Krav Maga Instructor (basic) – IKMF 21.08.2005 r. Diploma No. 005015
Close Protection Instructor – IKMF 17.06.2007 r. Diploma No. 000285
G-5 Pierwsza Szkoła Krav Maga w Kielcach
© 2019 Wojciech Poniewierski | Kopiowanie zabronione