Czy istnieją wysokie kopnięcia w Krav Maga? W tym wpisie postaram się wyjaśnić jak uczę postrzegać tą technikę osoby rozpoczynające naukę systemu.
Wysokie kopnięcia w Krav Maga ?
Wysokie kopnięcia są przereklamowane. Dokładnie taki sam mechanizm dotyczy uderzania pięścią a nie nasadą dłoni. Każdy kto jest praktykiem wie, że uderzenie nasadą jest bezpieczniejsze dla uderzającego (brak kontuzji dłoni i nadgarstka) a efekt jest zadowalający. Kiepskie techniczne uderzenie pięścią kończy się zazwyczaj obrażeniami uderzającego. Na wstępie zrozum, że czym innym jest starcie na ulicy, a czym innym walka na ringu gdzie dłonie chronią owijki, plastry i rękawice.
Wysokie kopnięcia w Krav Maga to nie film
Ludzie rozpoczynając naukę Krav Maga intuicyjnie próbują uderzać pięścią, chociaż nikt ich tego nie uczył. Robią to ponieważ zostali tak zaprogramowani przez „kulturę” tj. przeważnie przez to co widzą w Internecie, telewizji i kinie. To samo źródło błędnego myślenia odnosi się do wysokich efektownych, lecz nieefektywnych kopnięć.
Wysokie kopnięcia w Krav Maga, po co tak kopać
Po co kopać wysoko? Przeważnie żeby trafić w głowę, bo tam znajduje się centrala zarządzająca Twoim organizmem. Można też kopać aby zbić gardę albo żeby się popisać. Opcji jest wiele i nie będę ich tutaj opisywał. Nie będę też opisywał technik kopnięć.
Ponieważ w Krav Maga najczęściej wykonujemy kopnięcia do wysokości splotu słonecznego, chodzi mi o wytłumaczenie dlaczego tak robimy. Co ważniejsze, istnieje powód dlaczego ograniczamy się do tego poziomu.
Trudne dla przeciętnej osoby wysokie kopnięcia w Krav Maga
Krav Maga w swoim założeniu jest systemem, którego może nauczyć się każda średnio sprawna osoba. Bardzo rzadkim darem jest wrodzona zdolność technicznego, szybkiego wysokiego kopania. Opanowanie tej umiejętności dla przeciętnego uczestnika szkolenia jest żmudne i długotrwałe. Wiele osób rezygnuje z jej doskonalenia.
Splot słoneczny i wysokie kopnięcia w Krav Maga
Jeżeli spojrzysz na swoje ciało jak na maszynę to zauważysz kilka zależności. Przeważnie oczy są najszybsze, ręce są szybkie, nogi są najmocniejsze. Jeżeli chcesz używać w walce nóg, to muszą być mniej więcej tak samo szybkie i sprawne w zadawaniu uderzeń jak ręce. Zwróć uwagę na to, że nogi oprócz kopnięć spełniają jeszcze jedną funkcję tj. utrzymują Cię w równowadze podczas gdy się poruszasz. Pamiętasz poziom splotu słonecznego? To właśnie jest granica, do której przeciętnie sprawna osoba jest w stanie kopnąć relatywnie mocno i szybko nie tracąc równowagi.
Problematyczne wysokie kopnięcia w Krav Maga
Istnieją osoby dla których wysokie techniczne kopnięcie nie jest problemem bo albo się z taką zdolnością urodzili albo ją zbudowali w trakcie treningu. Mimo wszystko odradzam stosowanie tego rozwiązania. Powodów jest kilka.
- Jest dobrze gdy z odpowiedniej wypracowanej pozycji kopiesz wysoko osobę, która nie umie się obronić. Sytuacja komplikuje się gdy oponent wie jak sobie z tym problemem poradzić. Jeżeli jesteś na poziomie P5 (lub wyżej) to przypomnij sobie obronę przed wysokim kopnięciem okrężnym skierowanym w głowę. Jest kilka wersji tej obrony. Biorąc pierwszą jako przykład to wiesz, że jeżeli została dobrze wykonana to kopiący wysoko nie dokończy tego manewru bo zastopuje go bolesne kopniecie w krocze.
- Równowaga. Wysokie kopnięcia wymagają doskonałej techniki i transferu siły. Często zdarza się, że ktoś potrafi podnieść nogę wysoko ale nie potrafi mocno kopnąć. To siła i szybkość jest odpowiedzialna za utrzymanie równowagi. Jeżeli kopiesz wysoko ale wolno, to dajesz szansę drugiej osobie na skrócenie dystansu i wybicie Cię z równowagi, a kopniecie pozbawione dynamiki jest słabe.
- Wielu agresorów. Jeżeli brałeś udział w sparingach zadaniowych gdzie musiałeś walczyć z wieloma sparingpartnerami jednocześnie to doskonale wiesz, że nie ma tam czasu na wysokie kopnięcia. Każda próba wykonania takiej techniki może skończyć się Twoją przegraną. Nawet jak trafisz jednego oponenta to możesz być „zmieciony” w tej samej chwili przez kilku innych.
- Zmęczenie. Praktycy to zrozumieją. Im dłużej trwa walka tym mniej masz siły i tym więcej zależy od Twojej determinacji, umiejętności technicznych i taktycznych. Zmęczenie sprzyja popełnianiu błędów, dlatego żeby minimalizować to ryzyko trzymamy się prostych rozwiązań. Wysokie kopnięcia nie są prostą techniką.
- Warunki zewnętrzne. Chodzi o podłoże po jakim się poruszasz i jak ono wpływa na Twoją równowagę podczas konfrontacji. Jest bardzo trudno wykonywać wysokie skuteczne kopnięcia gdy pod butem masz lód, śliską trawę, piasek lub porozrzucane przedmioty.
- Ubiór i wyposażenia. Ubranie może krępować Twoje ruchy. Pomyśl jak ubierasz się w zimie. Ograniczać może Cię także wyposażenia jakie posiadasz np. plecak, broń, torba. To wszystko wpływa na efektywność Twoich wysokich kopnięć
Wysokie kopnięcia w Krav Maga – wykonywać czy nie?
Wracam do pytania z początku wpisu. Czy istnieją wysokie kopnięcia w Krav Maga? Tak istnieją. Szczególnie wtedy gdy musimy się przed nimi bronić. Jest to jeden z powodów dla których warto się ich nauczyć. Partner treningowy, który dobrze wykonuje wysokie kopnięcia jest nieocenioną pomocą w doskonaleniu obron przed nimi. Czy polecam ich stosowanie? Treningowo tak, ale zdecydowanie nie, jeżeli chodzi o rzeczywistą konfrontację.
Self Defence Krav Maga Instructor (basic) – IKMF 21.08.2005 r. Diploma No. 005015
Close Protection Instructor – IKMF 17.06.2007 r. Diploma No. 000285
G-5 Pierwsza Szkoła Krav Maga w Kielcach