Kwestię poprawności ruchu poruszałem już w swoich wpisach niejednokrotnie. Dzisiaj chcę ja opisać w kontekście rozpoznania zagrożenia oraz adekwatnej reakcji na nie.
Krav Maga akcja i reakcja – przewaga agresora
Po pierwsze musisz przyjąć do wiadomości, że akcja zawsze poprzedza reakcję. To znaczy, że jeżeli agresor rozpoczął realizację swojego planu, to Ty jesteś zawsze potencjalnie spóźniony ze swoją reakcją obronną. To co zazwyczaj poprawia Twoją sytuację, to odpowiedni dystans od źródła ataku.
Krav Maga akcja i reakcja – dystans
Często zwraca się uwagę na prawidłową pracę w dystansie. Szczególnie często można usłyszeć uwagi na ten temat z ust komentatorów meczów bokserskich. W Krav Maga praca w odpowiednim dystansie oznacza dwie podstawowe zasady:
- Odpowiednią odległość od agresora.
- Adekwatne do dystansu użycie narzędzi i technik.
Brak praktycznej umiejętności wykorzystania powyższych zasad prowadzi do braku skuteczności.
Krav Maga akcja i reakcja, trening identyfikacji zagrożenia
Kolejnym problemem wśród ćwiczących jest brak zdolności szybkiego rozpoznania typu i rodzaju ataku w momencie jego inicjacji przez agresora. Często słyszę pytanie: „ Jak mam rozpoznać, którą ręką będzie uderzał przeciwnik i jak się obronić”. W tym przypadku nie ma żadnej magii. Jest to kwestia odpowiedniego treningu.
- Zachowaj odpowiedni dystans, tj. taki w którym partner aby Cię trafić musi zrobić mały krok.
- Partner treningowy musi wyprowadzać poprawnie wykonane ciosy/uderzenia.
- Partner treningowy musi je wyprowadzać powoli. Możesz z nim ustalić prędkość oraz kolejność uderzeń, np.: najpierw lewy prosty, potem prawy prosty.
- Partner uderza tak, by ciosy minimalnie nie dochodziły do celu. Ty jesteś celem, ale jedynie obserwujesz ruch.
- W następnej kolejności, partner uderza tak aby trafić w cel (w praktyce „przejść przez cel”). Ty stosujesz adekwatne obrony i kontratak.
Krav Maga akcja i reakcja oraz nieświadoma kompetencja
Tu nie ma magicznych sztuczek. Każdy trening jest przede wszystkim treningiem Twojego układu neurologicznego. Przeprowadzając go poprawnie dążymy do tzw. nieświadomej kompetencji. Co to oznacza? W prostych słowach, jest to stan w którym nie myślisz o tym co umiesz, tylko reagujesz adekwatnie do bodźca. Aby osiągnąć taką biegłość musisz wykonać kilka tysięcy poprawnych powtórzeń danego ćwiczenia.
Krav Maga akcja i reakcja. Jak przyspieszyć naukę.
Właściwie nie ma innej drogi niż powtarzanie, żeby się czegokolwiek nauczyć. W Krav Maga jest jednak pewien szczegół, który może ułatwić cały proces. Większość technik ma swoją analogię i odniesienie do naturalnych odruchów, które wykonujemy podczas naszego życia. Jeżeli logicznie połączysz zachowanie swojego ciała w określonych warunkach z techniką, którą doskonalisz to wszystko staje się o wiele prostsze.
Krav Maga akcja i reakcja. Ćwicz świadomie.
Pomimo tego ułatwienia czeka Cię dużo pracy. Pierwszym przeciwnikiem, którego będziesz musiał pokonać jesteś właśnie Ty i twoje słabe strony. Świadome powtarzanie technik może wydawać się nudne i nużące, jednak jeszcze nikt nie wymyślił metody mającej lepsze rezultaty. Zaczynasz trening od zera, więc zapamiętaj, że najważniejszy jest poprawny ruch. Nauczysz się go trzymając się zasady: „powoli znaczy płynnie, płynnie znaczy szybko”.
Na koniec jeszcze jedno. Pamiętaj – uczysz swój system nerwowy, więc jeżeli uczysz go złego wzorca ruchu, on odpłaci Ci się tym samym, gdy będziesz potrzebował jego pomocy.
Self Defence Krav Maga Instructor (basic) – IKMF 21.08.2005 r. Diploma No. 005015
Close Protection Instructor – IKMF 17.06.2007 r. Diploma No. 000285
G-5 Pierwsza Szkoła Krav Maga w Kielcach
© 2019 Wojciech Poniewierski | Kopiowanie zabronione